Czy warto inwestować w klimatyzację samochodową?

 

mechanika pojazdowaKlimatyzacja samochodowa jeszcze do niedawna uznawana była za produkt luksusowy pojawiający się jedynie w niektórych modelach pojazdów i nieosiągalny przez zwykłych użytkowników czterech kółek. Barierę stanowiły nie tylko możliwości techniczne samych pojazdów, ale także cena, ponieważ cieszenie się przyjemnym chłodem w upalne dni zdecydowanie podnosiło wartość samochodu. Dzisiaj już klimatyzacja jest podstawowym wyposażeniem wielu modeli aut, z dnia na dzień zdobywając większe grono swoich zwolenników. Pomimo wielu głosów negatywnych, uwzględniających przede wszystkim względy zdrowotne, klimatyzacja samochodowa osiągnęła już status obowiązkowego elementu wyposażenia i standardu, który powinien znajdować się już w każdym pojeździe. Wiadomo więc, że klimatyzacja przestała być ciekawym gadżetem i stała się niezbędna w określonych warunkach atmosferycznych. Nie wszyscy też zdają sobie sprawę z tego, że klimatyzacja samochodowa doczekała się wielu odmian i rodzajów, szczegółowych parametrów, oraz własnych producentów, warto więc wiedzieć w jaki sposób wybierać klimatyzację i co robić, żeby w pełni spełniała swoje zadania.

Cały mechanizm w pierwszej kolejności spełnia dwie funkcje, do których zaliczamy obniżanie temperatury we wnętrzu pojazdu podczas wyjątkowych upałów oraz osuszanie powietrza, które powoduje podziały wśród zwolenników i przeciwników tego typu rozwiązań. Głosy na nie odwołują się przede wszystkim do osuszonego powietrza, które skutkuje wysuszeniem spojówek, regularnymi przeziębieniami oraz infekcjami górnych dróg oddechowych, jednak nie jest to regułą i nie powinno stanowić powodu do rezygnacji z systemów chłodzących. Jak w każdym przypadku niezbędne jest zachowanie umiaru i regulowanie temperatury pojawiającej się wewnątrz naszego pojazdu tak, aby nie była ona zbyt niska względem tego, co dzieje się na zewnątrz. W przeciwnym razie nasze organizmy będą reagować na gwałtowne skoki temperatury i staną się znacznie mniej odporne na ewentualne infekcje.

W pojazdach produkowanych współcześnie wykorzystuje się dwa podstawowe typy klimatyzacji, czyli te, które uruchamia się manualnie oraz modele w pełni zautomatyzowane, które nie wymagają specjalistycznych zabiegów i działań. Automatyczna klimatyzacja samochodowa pozwala na sterowanie nawiewem za pośrednictwem panelu sterującego oraz wejściem w tryb auto, które funkcjonuje samodzielnie, dopasowując temperaturę do warunków zewnętrznych. System ręczny zmusza użytkowników do sterowania klimatyzacją za pośrednictwem regulatorów ogrzewania systemu wentylacji, czyli – najprościej ujmując – podczas upałów przesuwamy regulator w dół, a podczas mrozów w górę. Wielu kierowców rezygnuje ze stosowania klimatyzacji przez cały rok, nie zdając sobie nawet sprawy z problematyczności takiego postępowania. Klimatyzacja samochodowa powinna być stosowana przez cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych oraz pór roku, przede wszystkim dlatego, że osuszone powietrze sprawia, że do wnętrza pojazdu nie dostaje się wilgoć, przez co niweluje się problem parujących szyb oraz poprawiają się warunki jazdy podczas silnych opadów czy wysokiej wilgotności powietrza. Tego typu elementy stanowią spójny mechanizm działania, dlatego też istnieje ryzyko, ze któryś z podzespołów w końcu odmówi współpracy. Właśnie dlatego klimatyzacja samochodowa powinna być poddawana regularnemu serwisowaniu i czyszczeniu, przez co mogłaby funkcjonować znacznie dłużej i być bezpieczniejszą dla naszego zdrowia.

Istnieje też możliwość zamontowania jej w modelach pojazdów, które pierwotnie jej nie miały, dlatego też bez trudu możemy się na nią zdecydować. Coroczny serwis systemu chłodzącego to wydatek rzędu 200 zł, nie jest więc to koszt duży i pozwala na znaczne zaoszczędzenie własnych funduszy zwłaszcza, że w przypadku naszych zaniedbań i konieczności wymiany któregoś z podzespołów, będziemy zmuszeni zapłacić nawet dziesięć razy więcej. Warto więc zatroszczyć się o regularną kontrolę stanu klimatyzacji. Kiedy w samochodzie jest gorąco, kierowca szybciej się męczy, jest zdekoncentrowany, przez co zwiększa się ryzyko wypadku, dlatego też klimatyzacja samochodowa wydaje się być niezwykle istotnym elementem, które przekłada się na bezpieczeństwo jazdy.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Our website is protected by DMC Firewall!