O samochodach z turbo

 

samochód sportowySamochodowe turbosprężarki większości kierowców kojarzy się przede wszystkim z pojazdami sportowymi oraz wyścigowymi, jednak popularyzacja tego typu elementów pokazuje wyraźnie, że turbodoładowanie jest coraz częściej standardowym wyposażeniem pojazdów. Poszerzenie skuteczności działania nowych technologii sprawiło, że nie ma też większych problemów ze zwiększaniem mocy silnika także tych samochodów, które określane są mianem starszych. Niezbędne jest jednak wcześniejsze przemyślenie czy takie zabiegi będą opłacalne dla domowego budżetu. Turbosprężarki posiadają szereg plusów, przede wszystkim takich, że zwiększając moc silnika pozwalają na dynamiczną jazdę ograniczając jednak spalanie paliwa, wbrew wszelkim opiniom turbodoładowanie może być więc całkiem opłacalne, oczywiście pod warunkiem, że kierowca doskonale wie w jaki sposób użytkować silnik, żeby służył mu jak najdłużej. Jak się okazuje nie jest to wcale takie oczywiste, ponieważ kierowcy – przyzwyczajeni najczęściej do klasycznej eksploatacji – nie zwracają uwagi na to, że turbosprężarka wymaga większej troski i uwagi podczas uruchamiania i gaszenia pojazdu.

Ze względu na to, że jest mechanizmem o wysokim stopniu skomplikowania, od jego sprawności zależy nie tylko stan techniczny samego silnika, ale i całego pojazdu. W interesie kierowcy leży więc pilnowanie, aby wszystko funkcjonowało bez zarzutu zwłaszcza, że wymiana części nie należy do najtańszych. Decydując się na zakup samochodu o podwyższonym standardzie trzeba liczyć się z częstszymi wizytami w serwisach, regeneracja powinna być jednak traktowana przez nas bardziej jako profilaktyka niż absolutna konieczność. Im lepiej będziemy przykładać się do troski o poszczególne komponenty pojazdu, tym lepiej, ponieważ automatycznie będziemy w stanie przedłużyć żywotność samochodu. Jako, że turbosprężarka pracuje w niezwykle wysokich temperaturach, bardzo często przekraczających kilkaset stopni Celsjusza, wymaga stosowania odpowiednio dobranego oleju, który nie tylko byłby w stanie zapewnić silnikowi pełną ochronę przed przegrzaniem i nadmiernym tarciem, ale także pracować w wysokiej temperaturze. Turbina obraca się z prędkością sięgającą nawet 200 tysięcy obrotów na minutę, ponieważ tylko w taki sposób możliwe jest tłoczenie powietrza do silnika pod wysokim ciśnieniem, jednak trudne warunki pracy wymagają oleju, który byłby w stanie znieść wysoką temperaturę. Stosowanie zwykłego oleju może dać w rezultacie więcej szkód niż pożytku, dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest wybieranie tych produktów, które są rekomendowane bezpośrednio przez producentów danego silnika.

srebrny pojazdOczywiście nawet najlepszy olej nie zdziała cudów, jeżeli nie będziemy mieć świadomości, że najczęściej jesteśmy odpowiedzialni za niszczenie części turbosprężarki przez niewłaściwe użytkowanie pojazdu. Przyzwyczajeni do klasycznych rozwiązań zazwyczaj zapominamy, że delikatne turbosprężarki wymagają łagodniejszego traktowania, przez co dobry olej nie jest wszystkim. Ze względu na to, że podczas jazdy do wnętrza silnika przedostają się zanieczyszczenia i pyły, konieczne jest kontrolowanie stanu czystości filtra. Jego regularna wymiana jest w stanie zadbać o stan techniczny silnika, podobnie zresztą jak ma to miejsce w przypadku prawidłowego uruchamiania i gaszenia silnika. Przed rozpoczęciem jazdy powinno się odczekać parę sekund po uruchomieniu pojazdu i przed ruszeniem, ponieważ olej silnikowy potrzebuje przynajmniej kilku sekund na to, aby dotrzeć do poszczególnych części, a w szczególności do samej turbiny, która pracuje w wyjątkowo trudnych warunkach. Podobną ostrożność powinno się zachować wtedy, kiedy silnik jest zimny. Gwałtowne wciskanie pedału gazu i wprowadzanie silnik w pracę na wysokich obrotach może okazać się o tyle niekorzystne, że olej, nawet taki najlepszej jakości, potrzebuje czasu, żeby rozgrzać się do odpowiedniej temperatury. Zimny olej nie będzie w stanie skutecznie ochronić turbosprężarki przed tarciem, co może okazać się wyjątkowo niekorzystne i szkodliwe. Oferujący turbosprężarki Kramex zajmuje się także ich regeneracją, dzięki czemu możliwe jest utrzymanie najważniejszych samochodowych komponentów w dobrym stanie, ważne jest jednak samodzielne dbanie o pojazd, dzięki czemu całość będzie służyła zdecydowanie dłużej. Rozpędzony do maksymalnych obrotów silnik potrzebuje czasu, aby ostygnąć, dlatego jako kierowcy nie powinniśmy zapominać o tym, aby po zakończeniu jazdy nie gasić gwałtownie silnika. Pozostawienie samochodu na biegu jałowym jest zdecydowanie korzystniejsze, dzięki czemu olej będzie miał czas na pozbycie się nadmiaru ciepła, a turbosprężarka będzie lepiej przez nas chroniona. Wykorzystywanie turbodoładowania w nowoczesnych samochodach sprawia, że nawet w sytuacji, w której zaopatrujemy się w pojazdy pochodzące z rynku wtórnego, mamy szansę na wejście w posiadaniu silnika z turbosprężarką.

Oczywiście w przypadku samochodów używanych i turbo sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ nigdy tak naprawdę nie wiemy w jakim stanie jest silnik. Może się więc zdarzyć, że spadek mocy oraz intensywne zużywanie się oleju zacznie sugerować, że konieczne jest poddanie turbosprężarki regeneracji lub nawet – w skrajnych przypadkach – wymienienie jej na nową, co jednak automatycznie wiąże się z wysokimi kosztami zakupu i montażu. Skąd więc możemy mieć pewność, że turbosprężarka jest w dobrym stanie? Ze względu na to, że nie będziemy w stanie zrobić tego samodzielnie, konieczne będzie skorzystanie z usług profesjonalnego serwisu, mającego w swojej ofercie pomiar ciśnienia doładowania. Ocena stanu technicznego pojazdu jest jednak dla nas o tyle korzystna, że będziemy w stanie lepiej zaplanować sobie ewentualne naprawy czy etapy regeneracyjne, kontrolując tym samym wydatki i zabezpieczając się zawczasu przed przykrymi niespodziankami w postaci awarii czy też ukrytych wad pojazdu. Regeneracja turbiny jest tańsza i szybsza, niż zakup zupełnie nowego komponentu, dlatego też warto zatroszczyć się o samochód i na bieżąco oceniać stan zużycia poszczególnych elementów.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Our website is protected by DMC Firewall!