Bezpieczny spacer z pupilem

 

Pies jest zwierzęciem domowym, do którego wielu właścicieli żywi szczególnie sympatyczne uczucia. Co więcej, zazwyczaj domownicy traktują swojego pupila równorzędnie jako swojego przyjaciela czy nawet kolejnego członka rodziny. Nie ma w tym jednak niczego dziwnego, ponieważ od dawien dawna wspomniane zwierzę domowe towarzyszyło człowiekowi u jego boku. Choć początkowo udomowienie psa wiązało się oczywiście z aspektami pragmatycznymi (zwierzęta miały chronić pola i domostwa przed złodziejami czy innymi zwierzętami wychodzącymi z lasu), szybko okazało się, że zarówno jedna jak i druga strona znacznie przywiązuje się do siebie i zaczyna się o siebie troszczyć. W ciągu ostatnich kilku lat ów troska stała się wyjątkowo widoczna przede wszystkim ze strony właścicieli, którzy – w pewnej mierze kuszeni także różnorodnym rynkiem zoologicznym – kupują swoim pupilom najlepsze karmy, akcesoria (takie jak legowiska czy nawet ubrania i buty) oraz smycze i obroże. Warto wiedzieć, że niektóre wspomniane wcześniej produkty rzeczywiście mogą podnieść komfort relacji pomiędzy właścicielem a psem. Na przykład w czasie spaceru, podczas którego zarówno pies, jak i najbliższe otoczenie powinni mieć zapewnione maksymalne bezpieczeństwo. Dzięki temu ostatniemu radość płynąca ze spaceru i wspólnych zabaw na świeżym powietrzu nie zostanie zakłócona przez niepożądane czynniki.

Wybór obroży, smyczy i kagańca dla psa

Podczas spaceru z pupilem ten ostatni powinien posiadać przystosowaną do swojego wieku i wielkości smycz oraz obrożę. Większe rasy psów muszą mieć ponadto założone kagańce, a ich brak może skutkować nałożeniem mandatu lub grzywny. Co prawda prawo polskie nie do końca wskazuje, iż posiadanie przez psa kagańca czy smyczy jest konieczne, jednak o wiele częściej robią to stosowne uchwały nadawane przez Rady Miasta. Zazwyczaj podczas spaceru w miejscu publicznym pupil nie może zatem przebywać (nawet w towarzystwie właściciela) bez smyczy. W przypadku kagańca sprawa jest bardziej skomplikowana, a ten ostatni zakłada się zazwyczaj zwierzakom pochodzącym od większych ras. Jeśli chodzi o smycz i obrożę priorytetem dla właściciela – jeśli nie bezpieczeństwo innych osób – powinno być bezpieczeństwo psiego przyjaciela. Zwierzaki przebywające w hałaśliwym mieście w pobliżu szybko przemieszczających się aut często reagują płochliwie i nieprzewidywalnie. Utrzymując pupila na smyczy mamy pewność, iż nagle nie wbiegnie on pod samochód lub nie znajdzie się w niepożądanym miejscu. Obroża informuje z kolei inne osoby o tym, że pies nie jest bezdomny. W razie ucieczki czy pogoni za kotem pies posiadający obrożę szybciej trafi do właściciela, jeśli sam nie będzie umiał znaleźć drogi powrotnej. Warto kupować także takie obroże, do których można doczepić medalik zawierający imię zwierzaka, adres zamieszkania czy numer telefonu do właściciela.

Parki dla psów

Zazwyczaj psa należy zatem prowadzić na smyczy po to, by zapewnić bezpieczeństwo sobie, pupilowi oraz innym osobom i zwierzętom przebywającym w pobliżu. Warto jednak zauważyć, że coraz częściej władze – zazwyczaj większych – miast decydują się na tworzenie tak zwanych parków dla psów, na terenie których pupile mogą wybiegać się bez obaw o to, że zostaną czymś przestraszone lub stworzą zagrożenie dla kogoś innego. Posiadanie terenów zielonych w zabudowanym mieście jest dla właścicieli psów bardzo wygodnym rozwiązaniem, ponieważ często zwierzaki domowe mieszkające w blokach nie mają okazji wybiegać się do upadłego. Należy przy tym pamiętać, że wolna przestrzeń nie zwalnia właścicieli od sprzątania nieczystości po swoich zwierzakach. Zarówno podczas zwykłego spaceru, jak i podczas wizyty w parku dla zwierząt właściciel psiaka powinien zadbać o to, by sprzątnąć wspomniane nieczystości. Na rynku można nawet znaleźć specjalne pojemniki oraz jednorazowe rękawiczki i szufelki, dzięki którym sprzątanie po pupilu nie będzie dłużej problematyczne. Niestety nadal wiele osób nie może przyzwyczaić się do praw wprowadzanych przez większość polskich miast dotyczących aspektów fizjologicznych i zwierząt. Warto jednak zdać sobie sprawę, że wprowadzane przepisy są bardzo nowoczesne i związane jednocześnie ze standardami zachodnioeuropejskimi. W państwach takich jak Belgia czy Holandia bardzo dużą uwagę przywiązuje się do tego, by sprzątać po swoich zwierzakach i poprawiać jakość terenów zielonych. Być może za jakiś czas takie myślenie zostanie zaszczepione także w umysłach polskich właścicieli zwierząt domowych.

Środki ostrożności związane z warunkami atmosferycznymi

Spacer z pupilem powinien być przyjemnością, jednak nierzadko różne warunku pogodowe krzyżują nam plany związane z sympatycznym spacerem pod słonecznym niebem. Warto zatem pamiętać, że duże opady czy niska temperatura mogą negatywnie wpłynąć nie tylko na nasze zdrowie, ale także na kondycję pupila. W takie dni należy więc w miarę możliwości krótko przebywać na spacerze zazwyczaj wyłącznie po to, by pies załatwił swoje potrzeby fizjologiczne. Z drugiej strony rynek zoologiczny oferuje pupilom różnego rodzaju akcesoria, takie jak ubranka szyte na miarę czy nawet ciepłe buty. Dzięki takim – na pierwszy rzut oka dość śmiesznym – rozwiązaniom zwierzak rzeczywiście może zostać przynajmniej w jakimś stopniu ochroniony przed zimnem. Dużym zagrożeniem dla zdrowia psa jest również sytuacja zgoła zupełnie odwrotna. Fizjologia zwierzaka oraz jego futro dają o sobie znać także w bardzo upalne dni. Należy więc w miarę możliwości nie przemęczać psa długimi spacerami i zabierać ze sobą miskę oraz butelkę wody, by w razie takiej potrzeby dać pupilowi nieco zbawiennego płynu. Według specjalistów najlepszym okresem na spacer z psem są pory wczesnojesienne oraz wiosenne, ponieważ wtedy zwierzak czuje się najbardziej komfortowo i jest także najbardziej skory do zabawy.

Odpowiednie smycze dla psa, obroża czy sprzyjające warunki pogodowe zapewnią zatem udany spacer. Warto alternatywnie wybierać się także na wycieczki za miasto lub do specjalnych parków po to, by zwierzak mógł wybiegać się swobodnie na świeżym powietrzu.  

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

DMC Firewall is a Joomla Security extension!