Metody ochrony roślin

 

Uprawa roślin jest bardzo ważną częścią gospodarki w zasadzie każdego państwa. Nie inaczej jest w przypadku Polski. Warto mieć świadomość tego, że pola uprawne, sady czy ogrody dostarczają człowiekowi niezbędnego źródła pokarmu, a więc także potrzebnych witamin oraz substancji odżywczych. Wbrew pozorom sprawna uprawa wcale nie jest banalną czynnością, której może od ręki podjąć się każdy chętny. Dopiero lata doświadczenia oraz nauki pozwalają wykwalifikowanym rolnikom zajmować się roślinami, warzywami czy owocami w sposób najbardziej optymalny. Największym przeciwnikiem każdej osoby uprawiającej rośliny są oczywiście różnego rodzaju szkodniki, przez które uprawy mogą być znacznie mniej efektywne. Jak zatem radzić sobie z ochroną zasianych roślin? Które sposoby okazują się być niezawodne, a których lepiej unikać? Odpowiedzi na te pytania powinni poznać nie tylko rolnicy czy ogrodnicy. Wiedza z zakresu ochrony roślin przydaje się bowiem nawet wtedy, gdy musimy zadbać o domowego kwiatka otrzymanego na urodziny od bliskich.

 

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Powiedzenie, iż „lepiej zapobiegać niż leczyć” sprawdza się nie tylko w przypadku ludzi czy zwierząt. Tak samo idealnie pasuje bowiem do szeroko pojętej grupy roślin. Mówiąc o tak zwanych metodach zapobiegawczych, rozmawiamy zatem o wprowadzeniu działań uniemożliwiających szkodnikom dostęp do rośliny. Czasami poprzez zapobieganie rozumie się również ułatwienie przetrwania, czyli innymi słowy zastosowanie takich działań, dzięki którym roślina przy kontakcie ze szkodnikiem będzie mogła dość łatwo „dać sobie z nim radę”. W przypadku metod zapobiegawczych należy wspomnieć przede wszystkim o agrotechnice oraz o kwarantannie. W pierwszym przypadku rolnik lub ogrodnik zmienia warunki panującego w danym miejscu środowiska po to, by umożliwić roślinie jak najbardziej efektywny rozwój. Najpopularniejszymi technikami agrotechnicznymi są dzisiaj między innymi uprawa pola, nawożenie czy zastosowanie się do odpowiednich terminów siewów i sadzenia. Jeśli chodzi o kwarantannę, jak sama nazwa wskazuje, osoba odpowiedzialna za roślinę stara się nie dopuścić do rozprzestrzeniania pojawiających się szkodników na inne rośliny. Element znajdują się w kwarantannie można z kolei ratować za pomocą metod zwalczania bezpośredniego. W tym przypadku należy oczywiście podjąć się leczenia, ponieważ do zakażenia niestety doszło.

Metody chemiczne, biologiczne i fizyczne

Najczęściej w przypadku dużego obszaru zakażenia stosuje się dzisiaj tak zwane metody ochrony roślin chemiczne, które – jak sama nazwa wskazuje – wymagają użycia określonych specyfików. Niestety te ostatnie często mogą negatywnie wpłynąć na same rośliny. Należy zatem indywidualnie sprawdzić i ocenić, czy użycie takiej „broni” przeciw szkodnikom rzeczywiście jest odpowiedzialne, uzasadnione i opłacalne. W przypadku metod biologicznych szkodniki atakujące rośliny mogą być zwalczane za pomogą innych pasożytów. Warto zadbać w takiej sytuacji o to, by wykorzystanie innych patogenów nie zaszkodziło atakowanym roślinom. Metody fizyczne są oczywiście najbardziej naturalnym sposobem na to, by pozbyć się szkodników. Można je wprowadzać na przykład poprzez wyrywanie czy też wypalanie chwastów (które często są „przystankiem” pośrednim dla pasożytów), a także poprzez zastosowanie odpowiednich temperatur w szklarniach. Warto pamiętać także o odkażaniu narzędzi, ponieważ nawet niewłaściwe zabiegi sanitarne mogą przyczynić się do obecności szkodników w ogrodzie czy na polu uprawnym.

Metod ochrony roślin jest zatem bardzo dużo. W zależności od konkretnej sytuacji osoba uprawiająca pole czy też prowadząca szklarnię lub ogród powinna zdecydować się na wprowadzenie określonych działań. Przede wszystkim nie należy jednak zwlekać z decyzją, ponieważ prawie każde szkodniki rozprzestrzeniają się bardzo szybko. Nawet chwila zawahania może zatem prowadzić do dużych i nieodwracalnych strat rzeczowych, a co za tym idzie pieniężnych. Jest to szczególnie ważne dla osób, które z prowadzenia takiej działalności czerpią jedyne źródło dochodu.  

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Our website is protected by DMC Firewall!