Plusy i minusy kominków

 

Rustykalne, minimalistyczne, klasyczne. Tradycyjne, elektryczne, biopaliwowe. Kominki w przestrzeniach domowych cieszyły się popularnością od dawien dawna. Początkowo – w czasach średniowiecza – tego rodzaju „urządzenia” można było spotkać wyłącznie na dworach lub w domach zamożnych arystokratów. Kominek był zatem symbolem luksusu, na który nie każdy mógł sobie pozwolić. Z czasem budowanie małych, nieskomplikowanych kominków stało się popularne także wśród mieszczaństwa i chłopów. Specjalnie zabudowany piec, w którym można było rozpalić ogień było znacznie praktyczniejszym rozwiązaniem, aniżeli zwykłe palenisko. Rozwój technologii (szczególnie po zakończeniu drugiej wojny światowej) sprawił, że coraz częściej odchodzono od budowania kominków na rzecz pojawiających się pieców kaflowych, olejowych czy w ich następstwie innych rozwiązań grzewczych. Okazuje się jednak, że w ostatnim czasie kominki zaczęły przeżywać swój zasłużony renesans. Coraz częściej pojawiają się w domach jednorodzinnych oraz mieszkaniach. Wybierając odpowiedni model warto zatem poznać wszystkie informacje na jego temat.

Aranżacja pomieszczenia a kominek

Kominek wybudowany w salonie czy sypialni pełni oczywiście nie tylko funkcję stricte pragmatyczną. Już we wspomnianym średniowieczu obecność tego elementu świadczyła o zamożności i ważności danego rodu. Nic zatem dziwnego, że kominek ma być nie tylko funkcjonalny, ale również wyjątkowy pod względem estetycznym. O ten ostatni aspekt z pewnością dzisiaj nietrudno. Producenci prześcigają się w tworzeniu coraz to bardziej oryginalnych i ciekawych propozycji kierowanych do potencjalnie zainteresowanych konsumentów. W zależności od wyglądu, dzisiaj możemy wyróżnić przynajmniej kilka podstawowych rodzajów kominków.

Styl rustykalny

Dużą popularnością cieszą się na przykład kominki w stylu rustykalnym. Charakterystycznym elementem tego produktu są przede wszystkim użyte do jego budowy materiały. Najczęściej rustykalne kominki tworzy się z cegły i kamienia (czasami używa się również drewna). Są to materiały dość charakterystyczne, dlatego kominek powinien pojawić się w pokoju o większym metrażu. Co więcej, stylizacja całego pomieszczenia nie powinna być zbyt wygórowana i bogata. W takim przypadku wyjątkowość kominka rustykalnego może po prostu zlać się z tłem. Ciekawostką jest fakt, że użyte do budowy cegły często stylizuje się na stare i popękane, dzięki czemu całość zyskuje wyjątkowy wymiar.

Kominek nowoczesny

Warto wspomnieć również o stylizacjach skrajnie odmiennych. Nierzadko wiele osób decyduje się na aranżację salonu w stylu nowoczesnym. W takim przypadku wyjścia są zazwyczaj dwa. Niekiedy nowoczesność wiąże się nieodzownie z minimalizmem. Wtedy wkłady kominkowe dopełniające aranżację mają proste i klasyczne kształty. Zazwyczaj wykonywane są z materiałów gładkich, o jednolitym kolorze (szczególnie popularne są barwy: biała, czarna, ciemnobrązowa). Alternatywą dla takich wkładów jest szeroko pojęta abstrakcyjność, która bynajmniej nie ma nic wspólnego ze wspomnianym minimalizmem. Interesująco zaprojektowana bryła może nadać pomieszczeniu niesamowitego wdzięku, ale w przypadku odważnych aranżacji należy zachować odpowiednią dozę wyczucia. Jeśli pozwolimy sobie na zbyt wiele, efekt może być zupełnie inny niż w początkowych zamierzeniach.

Wygląd kominka z pewnością jest bardzo istotny. W zależności od pełnej aranżacji element może zostać wykonany między innymi w stylu rustykalnym, nowoczesnym, klasycznym czy kaflowym. Warto jednak podkreślić, że kominek to nie tylko estetyczna ozdoba wnętrza. Jego podstawowym zadaniem w wielu sytuacjach jest przecież produkowanie zbawiennego ciepła.

Kominek w domu a produkcja ciepła

Najpopularniejszym sposobem ogrzewania domu czy mieszkania jest dzisiaj oczywiście centralne ogrzewanie. Posiadanie kominka jest jednak pewną alternatywą, która niejednokrotnie ma zbawienny wymiar ekonomiczny. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest dla przykładu połączenie pracy CO z wytwarzanym przez kominek ciepło. Jest to możliwe przynajmniej za pomocą dwóch sposobów. Umiejętność współpracy z centralnym ogrzewaniem mają na przykład kominki z płaszczem wodnym. Ich specyfika pozwala przesyłać produkowane ciepło (za pomocą odpowiednio założonej instalacji) do kaloryferów zlokalizowanych w różnych pomieszczeniach. Drewno opałowe stanowi dość tanie paliwo, dlatego ogrzewając nim dom, obniżamy rachunki związane z pracą samego centralnego ogrzewania. Podobne plusy płyną z posiadania kominka z tak zwanym systemem dystrybucji gorącego powietrza. Wspomniany system także opiera się opalaniu domu drewnem. Dzięki temu rachunki są o wiele niższe niż przy użyciu innego paliwa (na przykład gazu czy elektryczności).

Trwałość kominka – inwestycja na długie lata

Zaletą raz zainstalowanego kominka z pewnością jest jego trwałość. Warto jednak pamiętać, że oszczędzanie w przypadku materiałów wykorzystywanych do budowy kominka nie jest wskazane. Jeśli obiekt rzeczywiście ma służyć przez wiele lat, lepiej od razu w niego zainwestować. Pewnym minusem jest oczywiście cena za instalację kominową czy budowę komina. Warto jednak podkreślić, że wspomniane wydatki są jednorazowe. Sama eksploatacja kominka w czasie późniejszym w zasadzie nic nie kosztuje, co jest z kolei ważnym wyważeniem dla ceny początkowej. Warto również pamiętać o tym, że o tradycyjne kominki trzeba dbać. Sprzątanie i zaopatrywanie się w drewno z pewnością są tutaj podstawą. Alternatywą dla osób, dla których utrzymywanie takiego kominka jest problemem (na przykład ze względu na brak dużej ilości wolnego czasu) są kominki elektryczne lub tak zwane biokominki.

Alternatywa dla kominków tradycyjnych

Biokominki oraz kominki elektryczne z pewnością sprawdzają się w mniejszych pomieszczeniach, takich jak mieszkania w bloku. W przypadku wymienionych produktów nie trzeba martwić się o zakładanie instalacji czy budowę komina, ponieważ ich działanie opiera się na czym innym. Jeśli chodzi o tego typu kominki Leszno jest miastem, w którym znajdują się siedziby solidnych pod tym względem firm. Przed zakupem kominka warto sprawdzić, który model sprawdzi się w naszym domu czy mieszkaniu najlepiej. W tym celu można posiłkować się informacjami zawartymi na stronach producentów. Warto kontaktować się również z pracownikami sklepów zajmujących się sprzedażą kominków. 

W zależności od potrzeb i upodobań można zatem na podstawie wymienionych cech wybrać idealny kominek do naszego domu czy też mieszkania.  Warto przede wszystkim sprawdzić, jaki model zadowoli nas zarówno pod względem praktycznym, jak i pod względem estetycznym. 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Our website is protected by DMC Firewall!