Remont łazienki – glazura czy drewno?

 

aranżacja armatury i glazuryZe względu na to, że innowacyjne rozwiązania, wykorzystywane podczas aranżacji wnętrz, nie ominęły także łazienki, przykładamy coraz większą wagę do wszelkich zmian, które pojawiają się w jej przestrzeni. Ciekawostką stało się chociażby stosowanie w pomieszczeniach kąpielowych nowatorskich rozwiązań oraz wykorzystanie nowych materiałów budowlanych, stąd niezwykle często w projektach czy aranżacjach łazienek pojawia się drewno. Może się to wydać niezwykle zaskakujące zwłaszcza w kontekście trudnych warunków, które panują w łazienkach i które różnią się zdecydowanie od tych, pojawiających się w pozostałych pokojach czy miejscach. Wilgoć, duże wahania temperatury, regularne stosowanie chemicznych detergentów oraz kontakt z wodą wydawałyby się wystarczającymi powodami, dla których drewno – niezwykle chłonne i podatne na wodę – nie powinno być stosowane w łazienkach jako materiał wykończeniowy. Ze względu na to, że trudno nam sobie wyobrazić jakiekolwiek pomieszczenie kąpielowe bez chociażby odrobiny glazury czy terakoty, dlatego też stosowanie drewna nie jest zbyt popularnym działaniem.

Biorąc pod uwagę fakt, że ciągle panuje powszechne przekonanie, że drewniana podłoga będzie szybko ulegać rozkładowi w kontakcie z wilgocią, odkształcając się i gnijąc, wielu z nas woli bezpieczniejsze rozwiązania, takie jak płytki ceramiczne czy gresowe. Czy jednak drewno musi być automatycznie spisywane na straty i być materiałem, który będziemy omijać szerokim łukiem? Tego typu działania są inwestycją na wiele lat i mogą być niezwykle dobrym posunięciem, nie mogą być jednak wykonywane niedokładnie czy też w sposób nieprzemyślany. Dobrze zaimpregnowane drewno może się okazać materiałem nie tylko eleganckim, ale i trwałym, a jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości możemy przyjrzeć się temu, z czego wykonywane są statki czy ogrodowe altany. Regularnie stosowane i wystawiane na szkodliwe działanie zimna, wilgoci i palącego słońca, sprawuje się bez zarzutu, dlatego też nie zawsze drewno musi wywoływać w nas wahania czy obawy. Być może podstawowy problem, na jaki natrafiamy jest mała popularyzacja tego typu posunięcia, a także niewielka dostępność drewnianych produktów w najpopularniejszych sklepach z materiałami budowlanymi. W większości w dużych i małych miastach konsumenci wybierają płytki ceramiczne, dlatego też oferujący takie elementy jak glazura Poznań, Kraków czy Warszawa, odpowiadając na potrzeby klientów, zaopatrują swoje sklepy stacjonarne w płytki ceramiczne. Zdarza się jednak, że zainteresowanie drewnem jest na tyle duże, że w lokalnych ośrodkach pojawiają się oferty promocyjne czy katalogowe, spośród których możemy wybrać panele czy drewniane elementy wyposażenia.

błękitny gresWydaje się jednak, że znacznie łatwiej będzie nam znaleźć to, czego szukamy, decydując się na zakupy za pośrednictwem Sieci. Istnieje bowiem wiele sklepów internetowych, które posiadają rozbudowaną ofertę oraz usługi, dzięki którym wpisując w pasek wyszukiwarki zamiast „glazura Poznań” czy „płytki ceramiczne Kraków” hasło powiązane z drewnem w łazience, znacznie sprawniej znajdziemy dokładnie to, czego szukamy. Żeby jednak w przestrzeni naszego pomieszczenia kąpielowego można było położyć drewnianą podłogę, powinniśmy zastanowić się nad rodzajem samego drewna. Wyznacznikiem porządnego materiału jest bowiem jego twardość i odporność na odkształcanie, czyli właściwość, która jest mierzona za pośrednictwem współczynnika skurczu i przedstawiana jest w procentach. Im wyższy jest więc procent, tym drewno skłonniejsze do odkształceń. Żeby się dowiedzieć jakie parametry ma wybrane przez nas tworzywo, powinniśmy zwrócić uwagę na etykiety umieszczane na opakowaniach przez producenta. Znajdziemy tam wszystkie interesujące nas informacje. Jeżeli nie znajdziemy wiadomości bezpośrednio na etykiecie, z pewnością wszystko co trzeba, pojawi się na stronie internetowej producenta, dlatego też, jeżeli nie dowiemy się wiele z etykiety, bez problemu możemy wykorzystać internetową wyszukiwarkę. Bardzo lubimy otaczać się w naszych domach krajowym drewnem, jednak jeżeli decydujemy się na umieszczanie go w łazience, raczej powinniśmy zrezygnować z tego pomysłu. Ze względu na to, że większość drzew europejskich to gatunki miękkie, które mają niezwykle wysoki współczynnik skurczu, ich wybór mógłby wiązać się z regularnym poddawaniem łazienki przedsięwzięciom remontowym. Jeżeli już jednak upieramy się na wykorzystywanie krajowych gatunków, możemy wziąć pod uwagę jedynie buk, dąb oraz modrzew. Znacznie bardziej trwałe jest drewno egzotyczne, dlatego też to właśnie ono pojawia się w większości materiałów wykorzystywanych w łazienkach. Posiada odpowiednie właściwości, dlatego też najlepiej sprawdzi się w pomieszczeniach kąpielowych narażonych na wahania temperatur oraz stałą wilgoć.

Drewno egzotyczne jest przede wszystkim twarde, odporne na zniszczenia w postaci zarysowań czy otarć oraz odbarwianie się, dlatego też będzie nam służyć znacznie dłużej, niż średniej jakości elementy. Ważne jest także to, że egzotyczne gatunki zawierają dużo olejków żywicznych, mających właściwości impregnujące, nie muszą być zabezpieczane przed wilgocią czy odkształcaniem za pośrednictwem sztucznych rozwiązań czy preparatów chemicznych. Istnieje wiele rodzajów drewna egzotycznego, które wykorzystywane jest w produkcji mebli czy paneli, jednak do łazienki szczególnie polecane są przede wszystkim tek, iroko oraz merbau. Impregnowanie jest niezwykle ważne, głównie dlatego, że pominięcie tego etapu może doprowadzić do rozwoju niebezpiecznych grzybów i pleśni. Łazienka, w której panują doskonałe warunki do ich rozwoju może więc stać się po czasie miejscem, które zamiast oczyszczać nasz organizm będzie go zatruwać. Wchłanianie przez deskę wody z otoczenia prowadzi do zwiększenia jej objętości i spęcznienia, które ustępuje później na rzecz wysychania i wypaczania się, dlatego też zabezpieczanie drewna przed chłonięciem wilgoci będzie korzystne także dla estetyki naszej łazienki. Ważne jednak, aby preparat impregnujący nałożyć na deski z każdej ich strony jeszcze przed ich ułożeniem. Decyzja dotycząca wyboru materiału wykończeniowego może być trudna. Warto posiłkować sie stronami internetowymi - na przykład http://www.plytki-lazienkowe.com/glazura/czy-glazura-z-poznania-jest-najlepsza - ponieważ siedząc wygodnie w domu łatwiej podjąć nam decyzję. Co więcej, możemy ją skonsultować z innymi członkami rodziny.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Our website is protected by DMC Firewall!