Efektywna uprawa roślin

 

Uprawianie roślin w pewnym sensie można przyrównać do posiadania zwierząt domowych. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku należy mieć świadomość tego, że o wspomniane organizmy trzeba dbać każdego dnia. Pielęgnacja różni się co prawda na poziomie praktycznym, jednak w efekcie końcowym wszystko sprowadza się do jednego. Warto jednak podkreślić, że jeśli chodzi o rośliny, opieka natrafia na pewną przeszkodę. Bardzo dużym niebezpieczeństwem dla różnego rodzaju flory okazują się być tak zwane agrofagi, czyli różnego rodzaju szkodniki czy chwasty, negatywnie wpływające na stan zdrowia rośliny. Na prawidłowy wzrost tej ostatniej wpływają również elementy zewnętrzne, takie jak chociażby czynniki atmosferyczne (na przykład grad, nadmiernie padający deszcz czy zbyt intensywne promienie słoneczne docierające na pole lub do ogrodu). Wszystkie powyższe zagrożenia spowodowały, że na przestrzeni wielu lat człowiek wymyślał, a potem udoskonalał różne sposoby ochrony roślin. Dziś można mówić już nawet o tak zwanej integrowanej ochronie roślin, która sprowadza się do wykorzystywania wszystkich dostępnych metod w celu zminimalizowania czy też zlikwidowania problemów związanych z występowaniem agrofagów na danym terenie.

 Czym jest integrowana ochrona roślin

Jak w skrócie można zatem definiować integrowaną ochronę roślin? Warto znać odpowiedź na to pytanie, ponieważ nawet w przypadku prowadzenia przydomowego ogródka z warzywami może okazać się nad wyraz cenna. Okazuje się zatem, że integrowana ochrona roślin to metoda, której założeniem jest wykorzystywanie wszystkich znanych metod ochrony roślin. Należy przy tym podkreślić, że pierwszeństwo w przypadku wszystkich metod mają oczywiście sposoby naturalne. Dzięki temu niebezpieczeństwo związane z metodami chemicznymi nie zagraża roślinom.

Termin integrowana ochrona roślin został zapożyczony z języka angielskiego (ang. integrated pest management, lecz nie jest dokładną kalką językową pierwotnej nazwy. Okazuje się bowiem, że tłumaczenie dosłowne brzmiałoby integrowane zarządzanie agrofagami. Innymi słowy badania związane z IPM nie ograniczają się wyłącznie do zwalczania szkodników. Dzięki przeprowadzanym badaniom, związanym między innymi z zależnościami i oddziaływaniami agrofagów, badacze mogą ulepszać metody naturalne i w ten sposób ratować większą liczbę uprawianych roślin, owoców czy warzyw.

Zalety środków niechemicznych

Stosowanie środków naturalnych w integrowanej ochronie roślin nie tylko zmniejsza ryzyko negatywnych efektów stosowania występujących u naszej flory, ale chroni również zdrowie ludzi i zwierząt przebywających w pobliżu pola czy ogrodu. Dodatkowo ograniczanie metod chemicznych chroni różnorodność biologiczną środowiska rolniczego czy przestrzeni ogrodowych i sadowniczych.

Przykłady metod ochrony roślin

Metody ochrony roślin możemy zatem podzielić z grubsza na środki chemiczne oraz naturalne (czy też niechemiczne). Jeśli chodzi o te ostatnie w ich skład wchodzi wiele różnorodnych działań mających na celu pozbycie się szkodników, czy też zminimalizowanie ryzyka ich występowania. Warto wspomnieć między innymi o kwarantannie, której głównym zamierzeniem jest izolacja roślin zarażonych lub potencjalnie narażonych na niebezpieczeństwo ze strony szkodników. Ciekawym sposobem ochrony jest również ściółkowanie gleby czy pielenie chwastów. Te ostatnie występujące w nadmiernej ilości mogą przyciągać różnego rodzaju szkodniki, dlatego co jakiś czas profilaktycznie należy zadbać o ich wyrwanie.  

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Our website is protected by DMC Firewall!