Oświetlenie typu ksenon

Oświetlenie ksenonowe stanowi charakterystyczne wyposażenie najnowocześniejszych samochodów. Różni się ono od oświetlenia tradycyjnego nie tylko wyglądem zewnętrznym, ale również całym układem. Współcześnie wiele osób, inspirując się atrakcyjnym wyglądem nowoczesnych modeli, chce zamontować tego typu oświetlenie również w swoim samochodzie. Pomijając względy prawne, trzeba wiedzieć jak wygląda i działa układ ksenonowy. 

Na cały zestaw ksenonów składa się przede wszystkim przetwornica z zapłonnikiem, która musi wytworzyć niezbędne do uruchomienia żarówki napięcie o niemałej wartości 21 kV. To wysokie napięcie rozruchowe, po zapaleniu żarówki, zmniejsza swoją wartość do około 85 V, by podtrzymać świecenie na odpowiednim poziomie. Jeżeli więc chcemy zamontować nowoczesnego typu oświetlenie w naszym starszym pojeździe, konieczny jest zakup całego układu. Rzecz, która zwykle przesądza o decyzji zakupu nowoczesnego oświetlenia to żarówki ksenonowe. Ich istota polega w głównej mierze na gazie szlachetnym, który wypełnia szklaną bańkę. Zmieszany jest on w środku z jonami soli. Żarówki samochodowe ksenonowe składają się również z dwóch elektrod. To ksenon jest tu źródłem światła i to on wytwarza charakterystycznej barwy strumień. Kolorystyka jest dostępna w kilku wariantach, ale żarówki ksenonowe rozpoznajemy głównie po ich jasnej barwie, zbliżonej do koloru światła słonecznego. Dzięki temu żarówki samochodowe ksenonowe nie zmieniają barwy rzeczywistej otoczenia. Kolor i atrakcyjny wygląd samochodu to jednak nie wszystko. Żarówki ksenonowe wytwarzają o wiele więcej światła przy mniejszym zużyciu energii, przez co zmniejszone zostaje zużycie paliwa. 

Przede wszystkim jednak żarówki samochodowe ksenonowe podnoszą bezpieczeństwo na drodze, poprzez większą widoczność i brak ryzyka oślepienia innych kierowców. Jednak aby spełniały swoje podstawowe funkcje, żarówki ksenonowe muszą być zamontowane poprawnie, wraz z systemem samopoziomującym oraz spryskiwaczami.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Our website is protected by DMC Firewall!