Aplikacja radcowska

Pięcioletnie studia prawnicze to zaledwie początek przygody z takimi zawodami jak adwokat, sędzia czy prokurator. By zostać wykwalifikowanym prawnikiem, należy ukończyć odpowiednią aplikację. W ostatnim czasie dużym zainteresowaniem cieszy się między innymi aplikacja radcowska, która – jak sama nazwa wskazuje – daje możliwość wykonywania zawodu, jakim jest radca prawny. Jak się okazuje, obowiązki radcy częściowo pokrywają się z obowiązkami adwokata, dlatego dość łatwo zrozumieć, czym zajmuje się ten pierwszy. Co ciekawe, przyszły radca już podczas aplikacji może sporządzać pisma procesowe i brać udział w rozprawach sądowych (w tym przypadku dopiero po sześciu miesiącach od rozpoczęcia aplikacji). Na aplikanta nakładane są oczywiście pewne ograniczenia, jednak w dużej mierze już podczas trzyletniej aplikacji przygotowuje się do zawodu głównie pod względem praktycznym.

Po 3 latach kandydat na radcę przystępuje do egzaminu. Pozytywny wynik upoważnia do otrzymania uprawnień i wykonywania zawodu. 

Kancelarie radcowskie

Po ukończeniu aplikacji radcy rozpoczynają pracę w kancelariach lub sami zakładają tę ostatnią. Jeśli poszukujemy radcy w swojej okolicy, najlepiej podpytać rodzinę i znajomych o tego typu usługi. Dobrym, niezawodnym źródłem informacji jest oczywiście sieć internetowa. Dziś niemal każdy prawnik posiada własną stronę www, na której znajdziemy wszystkie niezbędne informacje. 

Praca radcy prawnego okazuje się niezwykle ciekawa. Jego obowiązki nie kończą się na sali sądowej, gdzie radca sprawdza się przede wszystkim jako obrońca. Do zajęć wspomnianego prawnika należy między innymi udzielanie porad prawnych czy sporządzanie różnego rodzaju pism. Warto jednak pamiętać, że droga do wykonywania zawodu jest w tym przypadku pokryta wieloma utrudnieniami. Tylko najbardziej zawzięte i systematyczne osoby mają szansę przebrnąć przez egzaminy na studiach, aplikację oraz niezwykle trudny egzamin końcowy. 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Our website is protected by DMC Firewall!