Transport ręczny – podstawowe zasady bezpieczeństwa pracy

chwytakBezpieczeństwo i higiena pracy to podstawowe wartości, którymi powinno kierować się każde przedsiębiorstwo. Jest to szczególnie ważne w przypadku pracy w różnorodnych gałęziach przemysłu ciężkiego. Na placach budowy, na stacjonarnych stanowiskach linii produkcyjnych, a nawet w magazynach czy warsztatach samochodowych wymagane jest od człowieka używanie z rozmaitymi, nierzadko dużymi ciężkimi urządzeniami. Do ich obsługi wymagane jest nie tylko posiadanie pewnych określonych umiejętności, ale również zachowanie ostrożności. Nierzadko elektronarzędzia i narzędzia pneumatyczne mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu pracownika. Aby nie doszło do tragedii, konieczne jest przestrzeganie wszelkich, ściśle określonych norm BHP, a więc bezpieczeństwa pracy, tak samo przez właścicieli miejsc pracy, jak i przez same osoby pracujące.

Transport ręczny oznacza taki rodzaj transportowania przedmiotów przez jednego pracownika lub grupę, które wymaga użycia ich siły fizycznej, a więc odbywa się ręcznie. Czynności z tym związane to przewożenie, przetaczanie, przesuwanie, ciągnięcie, przenoszenie, pchanie, układanie, podnoszenie oraz unoszenie. W związku z tym koniecznie należy zachować wszelkie normy bezpieczeństwa, które uchronią przed urazami zdrowia, a w ekstremalnych przypadkach nawet utratą życia.

Z dużym ryzykiem zawodowym zmagają się wszyscy ci, którzy z powodu charakteru pracy wykonują transport ręczny. Jest to rodzaj czynności wykonywanej w każdym miejscu pracy, gdzie sama praca zalicza się do fizycznej. W związku z tym, warto zadbać o odpowiednie przeszkolenie wszystkich pracowników, aby dokładnie wiedzieli, w jaki sposób powinni wykonywać czynności wynikające z transportu ręcznego, aby nie zagrażały w żaden sposób zdrowiu, ani tym bardziej życiu człowieka. Dotyczy to w głównej mierze sposobów podnoszenia ciężarów oraz dopuszczalnych wag zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. W związku z tym, panowie, przy pracy stałej nie mogą podnosić przedmiotów cięższych niż 30 kg, a przy pracy dorywczej nie cięższych niż 50 kg. W kwestii przedmiotów, które są przetaczane ręcznie po poziomym podłożu mogą ważyć do 300 kg. Jeśli mężczyzna przemieszcza ładunek na wózku po płaskiej i twardej nawierzchni nie może on być większy niż 450 kg. Ta waga, co istotne, uwzględnia również wagę wózka. Jeśli przemieszczany ręcznie przedmiot jest dłuższy niż 4 metry i cięższy niż 30 kg to jego transport powinien odbywać się zespołowo. Przy tym warto zaznaczyć, że na jednego pracownika masa nie może przekraczać 25 kg przy pracy stałej oraz 42 kg w przypadku pracy o charakterze dorywczym. Nieco inaczej w kwestii wagi kształtuje się transport ręczny w przypadku kobiet. Podnoszenie oraz przenoszenie ciężarów po płaskiej nawierzchni nie może przekraczać 12 kg w przypadku stałej pracy oraz 20 kg w kwestii pracy dorywczej. Jeśli przenoszenie przedmiotów odbywa się pod górę w przypadku pracy stałej to ich waga nie może przekraczać 8 kg oraz 15 kg w pracy dorywczej. Zdecydowanie więcej mogą ważyć przedmioty przewożone na wózkach. W zależności od tego, czy są one 2-, 3-, czy 4-kołowe może wynosić odpowiednio 20 kg oraz 80 kg. Oczywiście wszystkie podane wartości są przeliczone na jednego pracownika.

Transport ręczny, nawet jeśli wykonywany z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, jest dość ryzykowny dla zdrowia pracownika. W związku z tym, konieczne jest podjęcie wszelkich działań w celu zwiększenia poziomu bezpieczeństwa do maksimum. Najważniejszą czynnością jest eliminowanie tego rodzaju prac, oczywiście w miarę możliwości. Konieczne jest także adekwatne dopasowywanie ciężaru do fizycznych predyspozycji człowieka. Uwzględniać należy nie tylko płeć, ale również wiek, stan zdrowia i wiele innych czynników. Jeszcze jedną czynnością w kwestii odniesienia poziomu bezpieczeństwa w kwestii transportu ręcznego jest nauczenie pracowników, jakie pozycje są najlepsze podczas wykonywania czynności związanych z podnoszeniem i przenoszeniem przedmiotów. 

ergonomia pracy

Co zatem należy robić, aby transport ręczny nie zagrażał zdrowiu, ani tym bardzie życiu człowieka? Każdy pracownik powinien stosować się do najważniejszych zasad. Przede wszystkim, w każdym przypadku, jeśli jest to tylko możliwe, trzeba używać sprzętu pomocniczego, który odciąży fizycznie pracownika zmniejszając tym samym nacisk na mięśnie i układ szkieletowy, a szczególnie na kręgosłup. Tułów należy pochylać tak nisko, jak rzeczywiście jest to wymagane, nigdy zbyt mocno. Warto również unikać niepotrzebnego skręcania tułowia. Krotko mówiąc, pozycja ciała powinna być jak najbardziej zbliżona do pozycji naturalnej, a więc najzdrowszej i najbezpieczniejszej. Oprócz ciężaru, trzeba dostosowywać również poziom, z którego podnosi się przedmioty. Najodpowiedniejsza jest wysokość blatu stołu, jednak najkorzystniej jest dostosowywać wysokość do indywidualnych potrzeb każdego pracownika. Istotne jest również zamontowanie uchwytów na przedmiotach przenoszony. W ten sposób lepiej rozkłada się ich waga, a samo dźwiganie jest wygodniejsze, a więc praca staje się bardziej komfortowa, jak również bezpieczniejsza. Najpopularniejsze maszyny można dziś zobaczyć na stronie http://wciagarki24.com.pl/wspomagany-transport-reczny-mozliwosci-naszych-wozkow lub innych witrynach, które poruszają tę samą tematykę. Po co to robić? Warto bowiem nmediaaetaserw zorientować się w tym, jakie produkty mamy na rynku, a dopiero potem dokonać ewentualnych zakupów.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

DMC Firewall is a Joomla Security extension!