Wspólna nauka języka za granicą

Znajomość języka obcego przydaje się od najmłodszych lat naszego życia. Jeśli porozumiewamy się chociażby w języku angielskim, bez problemu możemy na przykład: wybrać się na zagraniczne wakacje do wielu miejsc, pomóc obcokrajowcowi pytającemu o drogę czy obejrzeć film bez polskich napisów. Nie od dziś wiadomo, że każda wiedza przyswaja się najlepiej w praktyce. Morze przeczytanych książek czy nawet wykonywanych ćwiczeń nie zagwarantuje nam takich efektów, jak zrobi to nauka stricte praktyczna. Jeśli chcemy szybko nauczyć się podstaw jakiegoś języka, najlepiej zdecydować się na wyjazd do tego kraju, w którym jest on stosowany na co dzień. Taki mechanizm coraz częściej stosuje się w edukacji. Nie tylko w szkołach ponadgimnazjalnych. Różnego rodzaju wyjazdu są bowiem organizowane już na poziomie szkół gimnazjalnych oraz szkół podstawowych.

Wyjazdy wakacyjne do innych krajów

Jak się okazuje, wakacyjna nauka języka za granicą może okazać się naprawdę efektywna. Dzieci porozumiewające się w różnych językach podczas wyjazdów edukacyjnych i kolonii mogą na co dzień kształcić swoje umiejętności przez cały czas, ponieważ komunikowanie się w języku narodowym nie wchodzi wtedy w grę. By wziąć udział w zabawie czy rozmowie podczas obiadu trzeba szybko przyswoić chociażby podstawowe zwroty w „języku ogólnym” obozu. Dzięki takiemu rozwiązaniu poznajemy nie tylko język!

Język a kultura

Dzięki wyjazdom na zagraniczne obozy wakacyjne dzieci mogą poznać osoby mieszkające w różnych miejscach na świecie. Mieszane grupy sprzyjają szeroko pojętej integracji, a opiekunowie czuwają nad obozowiczami przez cały czas. Bardzo często na zagranicznych koloniach, w których udział biorą różne grupy dzieci, organizowane są występy i przedstawienia. Dzięki takim wystąpieniom każdy uczeń może opowiedzieć co nieco o życiu w swoim kraju oraz oczywiście o jego kulturze.

Zajęcia pozalekcyjne

Wyjazdy nastawione na praktyczną naukę języka obcego wiążą się oczywiście nie tylko z nauka, ale również z zabawą. Popołudniami dzieci mogą uczestniczyć w różnych zajęciach pozalekcyjnych. Oczywiście każda szkoła czy instytucja organizująca kolonie bądź obóz z góry określa, z jakich atrakcji uczestnicy będą mogli skorzystać. Zazwyczaj dla dzieci i młodzieży organizowane są dodatkowe kursy związane z ich zainteresowaniami. Mogą to być warsztaty sportowe czy artystyczne. Wiele wyjazdów organizuje się za miastem, gdzie dzieci mają bezpośredni kontakt z przyrodą oraz zwierzętami. 

Wakacje to czas, w którym można uczyć się bardziej intensywnie niż w roku szkolnym. Okazuje się jednak, że nauka języka angielskiego czy francuskiego nie musi być dla dzieci karą. Na różnych obozach zagranicznych najmłodsi mogą wspaniale spędzić czas, a do domu przywieźć cenną wiedzę, która zostanie z nimi na całe życie. Niemniej jednak do wyjazdu językowego należy dziecko bądź nastolatka odpowiednio zachęcić. Warto przede wszystkim wskazać, że obóz językowy to nie tylko nauka, ale również – a może przede wszystkim – niezapomniana przygoda.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Our website is protected by DMC Firewall!