Bednarka ocynkowana i drut ocynkowany, czyli tworzymy instalację odgromową

Bednarka jest w zasadzie taśmą wykonaną ze stali, wyróżniająca się przekrojem spłaszczonego prostokąta. Jest niezwykle cienka, jej grubość dochodzi do 1-5 mm, a szerokość od 20 do 85 mm. Jednak ma ona niezwykle właściwości, które pozawalają budować z niej różne instalacje, między innymi instalację odgromową, która uratować może życie nas i naszej rodziny.

Bednarka ocynkowana wykorzystywana jest także w budowie instalacji elektrycznych, gdzie zabezpiecza się ją powlekając ją cynkiem, skąd nazwa bednarka ocynkowana. Może ona tworzyć ochronę nie tylko przeciwpożarową, ale także przeciwprzepięciową o odgromową. Wykorzystywana jest jako przewody wyrównawcze główne, przewody uziemiające, uziemienia otokowe, przewody ochronne, szyny wyrównawcze główne. 

Uziemienia fundamentów podzielić możemy na naturalne i sztuczne. Naturalne wykorzystują jako przewodnik elementy stopy fundamentu. Elementy zbrojenia połączone są ze sobą poprzez zespawanie. W uziemieniu tym najlepiej jest wykonać połączenie wszystkich prętów stopy, będącej podstawą zewnętrznych murów obiektu,  Największą trudnością i wadą tego rozwiązania jest dopilnowanie zbrojarzy, aby prawidłowo wykonali połączenia, połączyli ze sobą właściwe pręty,W związku z tym pewniejsze jest uziemienie fundamentowe sztuczne, polegające na umieszczeniu w stopach fundamentowych bednarki, drutu czy linki.

Jeżeli chodzi o materiały, oczywiste jest że im lepszej jakości materiały dobierzemy, tym dłużej będziemy mogli cieszyć się jej trwałością. Warto jednak pamiętać, że rodzaj powłoki czy materiał główny nie wpływa znacząco na trwałość instalacji. Wiele zależy bowiem od poprawnego ich założenia i montażu. Najczęściej stosowany w tego rodzaju konstrukcjach materiał to oczywiście bednarka ocynkowana stalowo ogniowo. Zazwyczaj, w dobrze zrobionej instalacji wytrzymuje ona około 15 lat.  Podobną trwałość mają także wszystkie uziemienia pionowe stalowe ocynkowane ogniowo. Dość dobrą trwałość wykazuje także bednarka miedziowa, jednak w trakcie jej montażu często dochodzi do jej uszkodzenia, co z pewnością wpłynie na trwałość całego uziomu. Kolejnym rozwiązaniem są uziemienia stalowe miedziowane. Na rynku można znaleźć ich całą gamę, od łączonych na wtyk, po łączone złączkami. Przez takie trwałe połączenie mamy pewność, iż połączenie nie rozerwie się. Powłoka daje pewność trwałości do 40 lat. Trwalsze od tego rozwiązania są tylko linki bimetaliczne, w których powłoka miedzi na rdzeniu stalowym sięga 20 % średnicy, zapewniając pełną odporność. Co więcej nie można go kupić w punkcie złomu, a więc złodzieje nie kradną go, bo nic za niego nie otrzymają. Jego trwałość dochodzi do 100 lat, Podobnie jest w przypadku czy to linek, czy bednarek, czy uziemień pionowych wykonanych ze stali nierdzewnej, kwasowej czy czystej miedzi. Oczywiście trwałość materiałów szybko przenosi się na ich cenę detaliczną. Jeżeli pragniemy obniżyć koszty możemy spróbować połączyć materiały o różnych właściwościach. 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Our website is protected by DMC Firewall!