Jak ważna jest ergonomia?

 

stanowisko pracyWspółcześnie możemy powiedzieć, że udało nam się zgromadzić ogromny dorobek technologiczny, mający niebagatelne znaczenie w kontekście dynamicznego rozwoju praktycznie każdej dziedziny nauki. Trudno nam sobie wyobrazić życie bez wszelkich udogodnień począwszy od drobnych akcesoriów, po niezwykle rozbudowane i skomplikowane maszyny ratujące życie, które całkowicie zmieniły nasz świat oraz podejście do technicznych przemian. Każdy, nawet najdrobniejszy i wydający się bez znaczenia element ukształtował naszą codzienność i odmienił nasze oczekiwania kierowane w stronę twórców i konstruktorów innowacyjnych rozwiązań. Tego typu wymogi postawiły naukowców i badaczy przed koniecznością stałego odnoszenia się do wytycznych ergonomii, mających bezpośrednie znaczenia dla każdego pojedynczego człowieka.

XXI wiek nie daje sobie oczywiście wyłącznego prawa do tytułowania się mianem okresu największych odkryć technologicznych, zwłaszcza, że intensywne umysły pojawiały się praktycznie w każdej epoce, a ze względu na to, że cywilizacja nieustannie się rozwija, w przyszłości pojawią się z pewnością nie mniej wartościowe nowinki technologiczne, być może jeszcze bardziej rozbudowane od naszych. Faktem jest jednak, że dzisiaj jesteśmy bardzo mocno związani ze sferą nowych technologii i praktycznie każda nasza czynność zapośredniczona jest przez jakiś interfejs. Ze względu jednak na to, że człowiek zwykle wynajdował nowe rozwiązania po to, żeby ułatwić sobie życie, trudno wyobrazić sobie, aby którykolwiek z wynalazców nie brał pod uwagę możliwości i indywidualnych predyspozycji każdego człowieka. To nie my mamy dostosowywać się do maszyn, ale maszyny do nas, dlatego też ergonomia jest obecnie dominującą i stale rozwijającą się dziedziną, łączącą w spójną całość wszystko to, co udało nam się już osiągnąć. O tym, jak istotna jest w procesie produkcji nie trzeba chyba specjalnie pisać zwłaszcza, że przykłady można mnożyć w nieskończoność, począwszy od niewielkich długopisów, które każdego dnia trzymamy w dłoni, poprzez zegarki na rękę, aż po skomplikowane maszyny i urządzenia wykorzystywane regularnie w przestrzeni hal produkcyjnych. Wszystkie nowe rozwiązania mają usprawniać nasze działanie, muszą więc uwzględniać nasze usposobienie psychofizyczne oraz możliwości i ograniczenia naszego ciała. Wszelkie wcześniejsze próby i błędy napędziły więc przemysł technologiczny, stając się dla wynalazców bazą, która do dnia dzisiejszego mogą przekształcać, udoskonalać, wprowadzając jednocześnie własne pomysły za pośrednictwem dawnych idei.

ergonomiczne biurkoPojawiające się w historii maszyny nie tylko ułatwiły człowiekowi wykonywanie codziennych obowiązków, ale i stały się urządzeniami wspierającymi przemysł oraz niewielkie zakłady produkcyjne, poprawiając tym samym jakość pracy, dlatego też trudno wyobrazić sobie brak rozwiązań ergonomicznych przekładających się bezpośrednio na zdecydowany wzrost wydajności na poszczególnych stanowiskach. Ergonomia wiąże w spójną całość dorobek wielu dziedzin nauki, dążąc do uzyskania jednej i ogólnej wizji, która umożliwiłaby najdoskonalsze zespolenie maszyn i sprzętów z umiejętnościami, potrzebami i oczekiwaniami każdego człowieka. Współcześnie powstają więc doskonale wyprofilowane wiertarki czy szlifierki, które nie tylko dobrze się trzyma, ale także eksploatuje przez kilka godzin bez ryzyka uszkodzenia ciała czy powstawania urazów kumulacyjnych. Nie mniej istotne są rozwiązania ergonomiczne względem samej organizacji czasu pracy oraz konstruowania jej stanowisk, na których poszczególni pracownicy mogą wykonywać swoje obowiązki. Ergonomia jest więc wszędzie – i na halach produkcyjnych, i w restauracyjnych kuchniach, i w naszych własnych domach, gdzie każdy przedmiot posiada kształt przekładający się bezpośrednio na nasz własny komfort. Kanapy, fotele, szafki, szuflady, komputery, łyżki, widelce i wszystko, po co sięgamy na co dzień, zostało wytworzone w oparciu o rozwiązania i patenty funkcjonalne, bez których nie moglibyśmy działać i pracować. Projektanci przystępując do swoich zadań nie korzystają tylko i wyłącznie z z czysto mechanicznej wiedzy inżynieryjnej, ale także z zasobów biologii, fizyki, medycyny i psychologii, z założeniem, że tylko kompleksowa wiedza o człowieku i jego możliwościach jest w stanie wpasować się w oczekiwania i potrzeby pracodawców oraz zwyczajnych ludzi.

Doświadczenie wielu lat wskazało jednoznacznie, że wprowadzanie ergonomii w przestrzeń zakładów pracy nie tylko zwiększa wydajność poszczególnych linii produkcyjnych, ale i sprawia,ze sami wykonawcy i podwykonawcy czują się lepiej podczas pełnienia swoich codziennych obowiązków. Ergonomia za główny cel postawiła sobie wykreowanie takich sytuacji, w których praca mogłaby być efektywniejsza, wykonywana w warunkach całkowicie bezpiecznych i bez konieczności angażowania we wszystkie czynności nadmiernej siły mięśni poszczególnych pracowników. O tym, jak bardzo jest to opłacalne, pisali już wielokrotnie badacze oraz naukowcy, pokazujący wyniki swoich testów i analiz sprawiając, że ergonomia na stałe wpisała się w nasz własny rozwój.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

DMC Firewall is a Joomla Security extension!